Primary - Jan. 31, 2012
Penalized per Rule 16
(details)
As listed in the Permanent Roll of
Delegates and Alternate Delegates:
District
Delegates
Congressional District 1
Bob Jones, Westville
Congressional District 2
Clyde Simpson, Monticello
Congressional District 3
Dana Swanson, DeBary
Congressional District 4
Cherie Billings, Fernandina Beach
Congressional District 5
Ellen Hoffman, The
Villages
Congressional
District 6
Leslie Dougher, Middleburg
Congressional
District 7
Ray Valdes, Longwood
Congressional
District 8
Ron Janssen, Orlando
Congressional
District 9
Bill Bunting, Hudson
Congressional
District 10
Jay Beyrouti, Redington
Beach
Congressional
District 11
AJ Matthews, Tampa
Congressional District 12
Linda Ivell, Lakeland
Congressional
District 13
Carlos Beruff, Parrish
Congressional
District 14
Gary Lee, Ft Myers
Congressional
District 15
Mark Cross, Kissimmee
Congressional
District 16
William Folchi, Punta Gorda
Congressional District 17
Richard DeNapoli, Hollywood
Congressional
District 18
David Cardenas, Miami
Congressional
District 19
Frank Messana, Margate
Congressional
District 20
Rocky Rodriguez, Fort
Lauderdale
Congressional
District 21
Manuel Marono, Sweetwater
Congressional
District 22
Fran Hancock, North
Palm
Beach
Congressional
District 23
Melissa Nash, West
Palm
Beach
Congressional
District 24
Lew Oliver, Orlando
Congressional
District 25
Cong. Mario Diaz-Balart, Miami
|
Alternate
Delegates
Congressional District 1
Martin Simmons, Milton
Congressional District 2
Clint Pate, Graceville
Congressional District 3
Nolan Carroll, Flemming
Island
Congressional District 4
Chelsi Henry, Jacksonville
Congressional
District 5
Randy Maggard, Zephyrhills
Congressional
District 6
David Biddle, Trenton
Congressional
District 7
Becky Reichenberg,
Saint Johns
Congressional
District 8
Alan Winslow, Tavares
Congressional
District 9
Art Wood, Plant
City
Congressional
District 10
Chet Renfro, Pinellas
Park
Congressional
District 11
Carol Carter, Tampa
Congressional District 12
Jimmy Nelson, Lake
Wales
Congressional
District 13
Peggy Simone, Bradenton
Congressional
District 14
Gary Aubuchon, Cape
Coral
Congressional
District 15
Barbara Davis, Melbourne
Congressional
District 16
Bill Paterson, Port St Lucie
Congressional District 17
Kelly Mallette, Biscayne
Park
Congressional
District 18
Debby Goodman, Cudjoe
Key
Congressional
District 19
Bonnie Re, Boca Raton
Congressional
District 20
Sally Musser, Davie
Congressional
District 21
Rep. Jose Felix Diaz, Miami
Congressional
District 22
Sid Dinerstein, Palm
Beach
Gardens
Congressional
District 23
Jay Goldfarb, Wellington
Congressional
District 24
Adam Lovejoy, Orlando
Congressional
District 25
Cong. David Rivera, Miami
|
At Large Delegates
Richard Scott, Tallahassee
Annette Scott, Tallahasee
Ade Aderibigbe, Mayo
Gayle Cannon, Lake City
Jennifer Carroll, Fleming Island
Peter Feaman, Boynton Beach
Cynthia Graves, Jacksonville
Tom Hogan, Brooksville
Michael Hollingsworth, Jacksonville
Blaise Ingoglia, Spring Hill
William Jones, Gainesville
Carole Jean Jordan, Vero Beach
Kathleen King, Holmes Beach
Charles Oakes, Sebring
Will Weatherford, Wesley Chapel
Susan Wiles, Ponte Vedra Beach
Chris Dorworth, Heathrow
Speaker Roy "Dean" Cannon, Winter
Park
Robert Powell, Palmetto Bay
Allan Bense, Panama City
Joe Gruters, Sarasota
Richard Corcoran, Trinity
Jeff Howell, Tallahassee
Remedios Diaz, Miami
Andrew Bonderud, Jacksonville
|
At Large Alternate Delegates
Susan Moore, Pensacola
Steven Czonstka, Niceville
Carol Dover, Havana
Debi Large,
Okeechobee
Cynthia Henderson, Tallahassee
Jose Mallea, Miami
John Colon,
University Park
Kara Tucker,
Neptune Beach
Carey Goodman,
Cudjoe Key
Robert Hagaman, Homosassa
Scott Hopes, Homestead
Chet Huddleston, Wauchula
James DeFoor, Crawfordville
Lavigne Kirkpatrick, Naples
Alan Levine, Tallahassee
Reece Parrish, Ft Pierce
Barbara Wall, Niceville
Stanley Tate, Bal Harbour
Frank Schwerin, Naples
Doug Rankin, Naples
Al Schwarz, Lake Mary
Chris Verlander, Jacksonville Beach
Karen Verlander, Jacksonville Beach
|
* * *
As announced by the Republican
Party of Florida [final, rec'd Aug. 22, 2012]:
District
Delegates
Congressional District 1
Bob Jones, Westville
Martin Simmons, Milton
Congressional District 2
Clyde Simpson, Monticello
Clint Pate, Graceville
Congressional District 3
Dana Swanson, DeBary
Ralph Peterson, Sorrento
Congressional District 4
Cherie Billings, Fernandina Beach
Chelsi Henry, Jacksonville
Congressional District 5
Ellen Hoffman, The
Villages
Randy Maggard, Zephyrhills
Congressional
District 6
Leslie Dougher, Middleburg
Delena May, Gainesville
Congressional
District 7
Ray Valdes, Longwood
Becky Reichenberg, Saint Johns
Congressional
District 8
Ron Janssen, Orlando
Alan Winslow, Tavares
Congressional
District 9
Bill Bunting, Hudson
Narda Enader, Clearwater
Congressional
District 10
Jay Beyrouti, Redington
Beach
Nancy Riley, Clearwater
Congressional
District 11
AJ Matthews, Tampa
Carol Carter, Tampa
Congressional District 12
Linda Ivell, Lakeland
Jimmy Nelson, Lake Wales
Congressional
District 13
Carlos Beruff, Parrish
Peggy Simone, Bradenton
Congressional
District 14
Gary Lee, Ft Myers
Frank Schwerin, Naples
Congressional
District 15
Mark Cross, Kissimmee
Barbara Davis, Melbourne
Congressional
District 16
William Folchi, Punta Gorda
Mary-Lynn Magar, Tequesta
Congressional District 17
Richard DeNapoli, Hollywood
Frank Allegro, Miami
Congressional
District 18
Michael Bileca, Miami
David Cardenas, Miami
Congressional
District 19
Frank Messana, Margate
Bonnie Re, Boca Raton
Congressional
District 20
Rocky Rodriguez, Fort
Lauderdale
Arif Shad, Plantation
Congressional
District 21
Manuel Marono, Sweetwater
Rep. Jose Felix Diaz, Miami
Congressional
District 22
Fran Hancock, North
Palm
Beach
Sid Dinerstein, Palm Beach Gardens
Congressional
District 23
Melissa Nash, West
Palm
Beach
Ryan Anderson, Ft Lauderdale
Congressional
District 24
Lew Oliver, Orlando
Adam Lovejoy, Orlando
Congressional
District 25
Cong. David Rivera Miami
Cong. Mario Diaz-Balart Miami
|
Alternate
Delegates
Congressional District 1
Susan Moore, Pensacola
Ashley Carr, Pensacola
Congressional District 2
Alejandro Capote, Tallahassee
John Salak, Panama City
Congressional District 3
Nolan Carroll, Fleming
Island
Michael Jackson, Jacksonville
Congressional District 4
Scott Wiley, Neptune
Beach
Sally Beach, Lake City
Congressional
District 5
Allan Escher, Land
O
Lakes
Nick Catroppo, Brooksville
Congressional
District 6
David Biddle, Trenton
Donna Solze, Lake Butler
Congressional
District 7
Al Schwarz, Lake
Mary
Rep. Doc Renuart, Ponte Vedra Beach
Congressional
District 8
Mirand Sharma, Celebration
Richard Schulze, Windermere
Congressional
District 9
Art Wood, Plant
City
Tina Pike, Plant City
Congressional
District 10
Chet Renfro, Pinellas
Park
Eileen Blackmer, St Petersburg
Congressional
District 11
Rebecca Clark, Tampa
April Schiff, Tampa
Congressional District 12
Rep. Kelli Stargel, Lakeland
Tony Jackson, Seffner
Congressional
District 13
Albert Joerger, Sarasota
Chet Huddleston, Wauchula
Congressional
District 14
Gary Aubuchon, Cape
Coral
Nancy D'Agostino, Naples
Congressional
District 15
Sherry Goad, Kissimmee
Carlie Rogers, Melbourne
Congressional
District 16
Bill Paterson, Port St Lucie
Debi Large, Okeechobee
Congressional District 17
Kelly Mallette, Biscayne
Park
Channie Kahan, North Miami Beach
Congressional
District 18
Debby Goodman, Cudjoe
Key
Nelson Diaz, Miami
Congressional
District 19
Margi Helschien, Boca Raton
Terry O'Loughlin, Tamarac
Congressional
District 20
Sally Musser, Davie
Nicholas Stone, Ft
Lauderdale
Congressional
District 21
Rep. Jose Oliva, Miami
Lakes
Leslie Veiga, Virginia Gardens
Congressional
District 22
Colleen Stolberg, Lauderdale
by
the
Sea
Michael DeGruccio, Parkland
Congressional
District 23
Jay Goldfarb, Wellington
Bettie Anne Starkey, West Palm Beach
Congressional
District 24
Lynda Kroeger, Daytona
Beach
Shores
Patricia Fahey, Daytona Beach
Congressional
District 25
Luis Rodriguez, Miami
Doug Rankin, Naples
|
At Large Delegates
Richard Scott, Tallahassee
Annette Scott, Tallahasee
Ade Aderibigbe, Mayo
Gayle Cannon, Lake City
Jennifer Carroll, Fleming Island
Peter Feaman, Boynton Beach
Cynthia Graves, Jacksonville
Tom Hogan, Brooksville
Michael Hollingsworth, Jacksonville
Blaise Ingoglia, Spring Hill
William Jones, Gainesville
Carole Jean Jordan, Vero Beach
Kathleen King, Holmes Beach
Kimberly Mitchell, West Palm Beach
Charles Oakes, Sebring
Will Weatherford, Wesley Chapel
Susan Wiles, Ponte Vedra Beach
Peter Wish, Sarasota
Eric Allen, Lakeland
Mary O'Donnell, Clearwater
Sean O'Donnell, Clearwater
Andrew Bonderud, Jacksonville
Denis Bonderud, Pensacola
Lloyd Coley, Orlando
Kathleen Donlin, Maitland
James Donlin, Maitland
Juan Flores, Coral Gables
John Giotis, Clearwater
Brian Morris, Orlando
Chris Dorworth, Heathrow
Marlene O'Toole, Lady Lake
Sharon Rousey, Altamonte Springs
Jeff Howell, Tallahassee
Diane Melendez, Clearwater
Speaker Roy "Dean" Cannon, Winter
Park
Max Melendez Jr., Clearwater
Genean McKinnon, Winter Park
Robert Powell, Palmetto Bay
Patricia Rooney, Ft Lauderdale
Harout Samra, Coral Gables
Stephen Zieman, Gulf Breeze
Allan Bense, Panama City
Remedios Diaz, Miami
Karen Dove, Palm Bay
Joe Gruters, Sarasota
Richard Corcoran, Trinity
|
At Large Alternate Delegates
Stanley Tate, Bal Harbour
Kara Tucker, Neptune Beach
Susan Auld, Hobe Sound
William Barnett, Orlando
John Colon, University Park
Douglas Conkey, Orange Park
Steven Czonstka, Niceville
Ricki DeSantis, Navarre
Carol Dover, Havana
Carey Goodman, Cudjoe Key
Robert Hagaman, Homosassa
Cynthia Henderson, Tallahassee
Scott Hopes, Homestead
Chet Huddleston, Wauchula
James DeFoor, Crawfordville
Lavigne Kirkpatrick, Naples
Alan Levine, Tallahassee
Reece Parrish, Ft Pierce
Carlos Rey, Tallahassee
Kenneth Roberson, Port Charlotte
Elena Spotswood, Key West
Robert Stork, Vero Beach
Chris Verlander, Jacksonville Beach
Karen Verlander, Jacksonville Beach
Barbara Wall, Niceville
Zachariah Zachariah, Sea Ranch Lakes
Gina Maddox, Gulf Breeze
Eduardo Fernandez, Belle Island
Luis Hernandez, Orlando
Darren Muse, Tampa
Dixie Eklund, Palm Harbor
Linda Long, Sarasota
John Sorey III, Naples
Stanley Tate, Bal Harbour
Sally Musser, Davie
Mariana Cancio-Johnson, Doral
Janet Glassman, Naples
Gerald Luhman, Sarasota
Bertica Morris, Orlando
Nancy McGowan, Jacksonville
Elaine Delorio, Ocala
Christian Camara, Tallahassee
Marilyn Stout, Cape Coral
James Handley, Cocoa Beach
Stephen Gately, Clearwater
Troy Schoonover, Pensacola |
|